چي رو با چي بپوشم؟!

shik9

سخت تر از بيدار شدن صبح زود، اين است که جلوي کمد بايستي و به اين موضوع فکر کني که شلوار سبز با مانتو قهوه اي هماهنگي دارد يا نه؟

کفش بنفش ات را با کدام شلوار مي تواني بپوشي ؟ و. . . اگر شما هم روزانه با اين دغدغه مواجه هستيد و براي پوشيدن لباس، لازم است چند دست لباس را از کمد بيرون بکشيد و عوض کنيد، پس با قواعد ست کردن رنگ ها آشنايي نداريد و لازم است اين مطلب را بخوانيد و با اصول اين کار آشنا شويد تا از فردا صبح به چشم بر هم زدني يک ست لباس هماهنگ بپوشيد.

اين اصول را حفظ کنيد

زندگي ايده آل با اين مقدمه به بيان ۴ اصل ساده مي پردازد که مي تواند به شما در ست کردن لباس هايتان کمک کند، در ادامه بخش هايي از اين مطلب را مي خوانيد:

۱ – رنگ هاي اوليه و ثانويه که در چرخه رنگ در کنار هم قرار گرفته اند، در ترکيب با يکديگر هم خواني دارند مثلا آبي با بنفش و سبز هماهنگي دارد و زرد با قرمز و نارنجي. اين رنگ ها مي توانند با هم ترکيب شوند اما از نظر بصري، نور يکديگر را به شدت کاهش مي دهند. ست کردن اين رنگ ها خوب است ولي چندان چشمگير نيست.

۲ – به رنگ هاي اوليه و ثانويه اي که در چرخه رنگ مقابل يکديگر قرار گرفته اند، رنگ هاي مکمل گفته مي شود مثلا بنفش از ترکيب قرمز و آبي به وجود آمده و با رنگ اصلي زرد در تضاد است. رنگ سبز از ترکيب زرد و آبي به وجود آمده و با رنگ قرمز کنتراست (هم خواني) مکمل دارد. اين رنگ ها «کنتراست مکمل» ناميده مي شوند چون همديگر را کامل مي کنند و وقتي در کنار هم قرار مي گيرند، جلوه يکديگر را افزايش مي دهند و تاثير رنگ ها بيشتر از زماني است که به تنهايي استفاده مي شوند. ترکيب اين رنگ ها در يک ست لباس، زيبايي قابل توجهي خلق مي کند.

۳ – اگر لباسي داريد که از ترکيب چند رنگ طراحي و دوخته شده، اصل بر اين است که با يکي از رنگ ها هماهنگ سازي را انجام دهيد؛ آن هم رنگي که بيشتر از همه در لباس به کار رفته است.

۴ – پارچه هايي که طرح هاي مختلف دارند، براي ست کردن و پوشيده شدن در کنار هم توصيه نمي شوند. از نظر زيبايي شناسي ترکيب يک بلوز راه راه با دامن خال خالي جالب به نظر نمي رسد، البته طراحان از اين ترکيب استفاده مي کنند ولي آن‌ها اصول حرفه اي تري را مي شناسند که نتيجه کار را دلنشين مي کند. شما که نگاه حرفه اي در زمينه لباس نداريد، بهتر است از اين ترکيب پرهيز کنيد يا ست هاي کامل طراحان را به کار ببريد.

رنگ شناسي واجب است

در اولين قدم بايد با چرخه رنگ آشنا شويد چون اين دايره، براساس هماهنگي و همخواني رنگ ها چيده شده است و نشان مي دهد که چگونه رنگ ها در کنار هم قدرت انعکاس يکديگر را کاهش يا افزايش مي دهند. در نگاه اول کشف اين چرخه کمي پيچيده به نظر مي رسد، اما واقعا کار سختي نيست. ابتدا رنگ ها را بشناسيد:

* رنگ هاي اوليه:

زرد، قرمز و آبي

* رنگ هاي ثانويه (ترکيبي):

(قرمز + آبي = بنفش) (قرمز + زرد = نارنجي) (زرد + آبي = سبز)

دنياي بي انتها

رنگ هاي درجه سوم از ترکيب رنگ هاي اوليه با رنگ هاي ثانويه به وجود مي آيند که با رنگ هاي اوليه تشابه و هماهنگي خوبي دارند. در اين بخش عامل تعيين کننده رنگ، ميزان استفاده از دو رنگ است و براساس اندازه ترکيبات مي توان نتايج مختلفي به دست آورد؛ مثلا با سه ترکيب مختلف از دو رنگ ثابت مي توان سه رنگ مختلف به دست آورد:

(سبز+ آبي = آبي فيروزه اي) (سبز+ آبي = سبز آبي «آبي آکواريومي»)

(سبز + آبي = لاجوردي) (زرد + نارنجي = کهربايي)

(زرد + سبز = زمردي) (زرد + سبز = ليمويي)

(آبي + بنفش = نيلي) (آبي + بنفش = ارغواني)

(آبي + بنفش = ياسي) (قرمز + بنفش = زرشکي)

سفيد و سياه؛ رنگ هايي براي تمام فصول

سفيد و سياه را مي توانيد در کنار هر رنگي استفاده کنيد. از نظر متخصصان و طراحان، سفيد و مشکي رنگي ندارند. سفيد محصول نبودن ترکيبات رنگي با بيشترين درخشندگي است. در نقطه مقابل، سياه از ترکيب تمام رنگ ها با بيشترين حد تيرگي به وجود آمده است. اين دو رنگ تنها رنگ هايي هستند که با تمام رنگ ها هماهنگي دارند؛ درواقع استثناهايي هستند که قواعد ترکيب رنگ را به چالش مي کشند. سفيد در کنار هر رنگي قرار بگيرد، اين قابليت را دارد که رنگ را بارزتر کند و جلوه بيشتري به آن بدهد؛ در مقابل مشکي تندي و تيزي رنگ ها را مي گيرد.

قرمز؛ جذاب اما خطرناک

قرمز قابليت هماهنگ شدن با سفيد، مشکي، قرمز، بنفش، نارنجي و سبز را دارد. وقتي مي خواهيد ست لباسي با رنگ قرمز بسازيد، بهترين کار اين است که از ترکيبات مختلف قرمز استفاده کنيد يعني رنگ هايي مثل بنفش که قرمز در آن استفاده شده، ولي حواس تان باشد سراغ تيره و روشن قرمز براي ست کردن و ترکيب نرويد. حواس تان باشد قرمز را با آبي و زرد ست نکنيد؛ اين رنگ ها فقط زماني با هم هماهنگ مي شوند که آبي به سمت بنفش و زرد به سمت نارنجي متمايل شده باشد.

آبي؛ در ساحل آرامش

رنگ آبي با سفيد، مشکي، آبي، سبز، بنفش و نارنجي هماهنگ مي شود. رنگ مکمل آبي، نارنجي است و قرار گرفتن اين دو رنگ در کنار هم نارنجي را تشديد مي کند. دقت کنيد آبي را با زرد و قرمز ست نکنيد، فقط در صورتي مي توانيد ست کنيد که قرمزتان به بنفش و زردتان به سبز نزديک باشد.

زرد؛ هشدار هاي جدي در راه است

زرد با رنگ هاي سفيد، مشکي، زرد، سبز، نارنجي و بنفش هماهنگي دارد، اما در کل رنگ سختي براي ست کردن است چون تند و آتشين است. به شما توصيه مي کنيم براي ست کردن از سايه هاي ملايم تر اين رنگ استفاده کنيد و به هيچ عنوان سراغ زرد نئون يا شبرنگ نرويد چون به شدت مشکل زاست. رنگ هاي مشابه زرد، نارنجي و سبز هستند.

مکمل رنگ زرد، بنفش است، اما کنار هم قرار دادن اين دو رنگ، احتياط و دقت زيادي مي خواهد. هيچ کدام نبايد از ديگري درخشان تر و تند تر باشد چون از لحاظ بصري، تاثير نامطلوبي دارد.

سبز؛ صلح براي هميشه و همه جا

سبز با رنگ هاي سفيد، مشکي، سبز، آبي، زرد و قرمز هارموني دارد. در يک نگاه کلي، سبز رنگ پرکاربرد و به دردبخوري است به شرط اينکه از ترکيبات صحيح آن استفاده شود. اگر شما از ترکيبات سبزي استفاده کنيد که در طبيعت يافت مي شود مثل خاکي، زيتوني، زمردي و… اين امکان را داريد که آن را با هر رنگي ست کنيد. رنگ مکمل سبز، قرمز است. اين دو در کنار هم ترکيب ايده آلي هستند اگر نخواهيد از طيف تند و آتشين هر دو استفاده کنيد. حواس تان باشد سبز با بنفش و نارنجي هماهنگي ندارد مگر اينکه بنفش نزديک به آبي و نارنجي نزديک به زرد باشد.

بنفش؛ رنگ باشکوه

رنگ بنفش با مشکي، سفيد، بنفش، قرمز، آبي و زرد هماهنگي دارد. رنگ بنفش با همان دستورالعملي که براي رنگ آبي گفتيم قابل استفاده است. اگر از سايه هاي تيره تر بنفش استفاده مي کنيد، کارتان راحت است. طيف هاي مختلف قرمز و آبي با بنفش هماهنگي دارند و مي توانيد از تيره و روشن اين رنگ براي کامل کردن يک ست استفاده کنيد.

مکمل رنگ بنفش، زرد است ولي بايد با يک درجه درخشندگي انتخاب شوند چون اگر تندي يکي از ديگر بيشتر باشد، باعث مي شود جلوه ديگري بگيرد و تصوير ناخوشايندي ايجاد شود؛ پس بهتر است ملايم ها را با هم و تندها را با هم به کار ببريد.

نارنجي؛ با احتياط نزديک شويد

سفيد، مشکي، نارنجي، قرمز، آبي و زرد، رنگ هاي هماهنگ با نارنجي هستند. نارنجي، يکي ديگر از رنگ هاي خطرناک در پوشش است چون به شدت اين توانايي را دارد که ستي نامتوازن ايجاد کند. براي فرار از اين اتفاق پيشنهاد مي کنيم به جاي نارنجي تند، از سايه هاي روشن تر و تيره تر اين رنگ استفاده کنيد و آن را در کنار رنگ هايي چون قرمز و نارنجي به کار ببريد.

قهوه اي، رنگي است که از نارنجي به وجود آمده و به همين دليل به خوبي با آن ترکيب مي شود. رنگ مکمل نارنجي، آبي است ولي از ترکيبات آبي استفاده کنيد که نتيجه نهايي ست شما خيلي پرزرق و برق نباشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *